Proč je zábradlí na schodiště nezbytné

Se schody se každý z nás setkává denně. Najdeme je doma, v práci, ale i na veřejných místech. Staly se naprosto běžnou součástí našich životů. A stejně tak máme zautomatizované jejich překonávání. Není tedy divu, že si ani nevšimneme, jaké nejrůznější formy mohou mít, a ani faktu, že jejich nepostradatelnou součástí je zábradlí.

 

Velká část zdravých lidí by jej mohla považovat za zbytečnost. Přeci jen jej k překonávání schodiště nepotřebují. Zdánlivě tedy není důvod k tomu, aby bylo součástí i toho nejmenšího schodišťátka. Opak je však pravdou. Má totiž hned několik důležitých funkcí.

 

eskalator1

 

Tou hlavní a nejdůležitější je samozřejmě zvýšení bezpečnosti. Pokud nám na schodech uklouzne noha, pak právě zábradlí může zabránit pádu, který by mohl snadno mít ošklivé následky. A je to častější problém, než by se na první pohled mohlo zdát.

 

To ovšem není jeho jediná funkce. Zábradlí na schodiště KMK Design také pomáhá lidem s jejich překonáváním. Nejvíce to ocení lidé s pohybovým postižením, kteří jej mohou využít jako oporu. Přenesou na něj velkou část své váhy, takže nohy nenesou takovou zátěž. Avšak i zdraví lidé jej využijí, pokud například stoupají do pátého patra bez výtahu.

 

schodiste3

 

Je samozřejmé, že aby tímto způsobem fungovalo, musí být také kvalitně uděláno. A to znamená jak výběr kvalitního materiálu, tak i konstrukci. Asi každý si dovede představit, co by se stalo, kdyby se rozbilo pod člověkem, který by se o něj opřel.

 

Naštěstí ty komerčně vyráběné musí splňovat určité standardy, které zajišťují právě to, že budou bezpečné. Mezi ně patří například určitá minimální nosnost a pevnost, které mají právě zajistit, aby se pod naší vahou nerozbila.

 

Samozřejmě, pokud stavíme dům a vyrábíme si jej sami, je nutné postupovat skutečně pečlivě. Zde se rozhodně nevyplatí šetřit. Přeci jen, jde zde o zdraví a leckdy i životy našich blízkých. A s těmi se rozhodně nevyplatí hazardovat.

4/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup