Omalovánky Mašinka Tomáš dětem představí, jak vypadá parní lokomotiva

Železniční doprava má stále své místo na slunci, je to nejstarší způsob přepravy, který je v současné době stále v provozu. Lokomotivy a vagóny tu totiž byly již dávno před tím, než se na silnici objevil první automobil, a samozřejmě také první letadlo. Zrušení kolejišť by bylo zbytečným krokem, jízda soupravy po kolejích totiž umožňuje využít některých fyzikálních vlastností, s nimiž se v automobilové přepravě nesetkáte, např. nízký valivý odpor, setrvačnost vlakové soupravy, většina elektrifikovaných tratí na hlavních tazích a velké objemy přepravovaného zboží i osob v rámci jízdy jednoho vlaku.

Dalším významným segmentem železniční dopravy jsou i nostalgické jízdy s parní lokomotivou, případně s modernějšími stroji, nicméně stále v kategorii veteránů. Svůj význam má i úzkorozchodná železnice a speciální tratě, jaké známe např. z regionu Vysokých Tater.

parní vlak v horách

Vztah dětí k železnici

Vést své děti k pozitivnímu vztahu k železnici je rozumné, má to i své další klady, jako je např. budování zajímavého koníčku – železničního modelářství. Je známo, že v rodinách, kde železničáři vychovávají své ratolesti, je mnohem větší pravděpodobnost, že si modelovou železnici vybudují doma, nebo prostřednictvím zájmového kroužku.

nostalgický vlak

Jestliže se vám vláčky líbí, můžete k tomu motivovat i velmi malé děti školního a předškolního věku. Třeba takové mašinka Tomáš omalovánky jim představí, jak vypadaly lokomotivy a vláčky v minulém století, a až s dětmi vyrazíte na výlet vlakem taženým parní lokomotivou, kupříkladu Posázavským pacifikem, budou si dobře uvědomovat, jak taková lokomotiva vypadá ve skutečnosti.

Kromě omalovánek existuje i celá řada dětských hraček s železniční tématikou a k těm nejoblíbenějším patří lokomotivy s tendrem a jednoduchý elektrický vláček s kolejemi, které snadno postavíte i doma na koberci v dětském pokoji.